Naczepa, najprościej mówiąc, to przyczepa, która używana jest w transporcie drogowym do przewożenia różnego rodzaju dóbr. Nie jest wyposażona w przednią oś, stąd część naczepy z załadunkiem spoczywa na ciągniku siodłowym. Zostało stworzonych parę rodzajów naczep, aby mogły one sprostać różnym wymaganiom. Planując przewóz towarów czy otwarcie swojej działalności gospodarczej z tym związanej, musisz zapoznać się z informacjami o specyfikacji naczep ciężarowych.
Naczepy standardowe
W zależności od wymagań przewozowych danego towaru, stosuje się różne typy naczep. Do tych najbardziej popularnych należą:
- typu firanka (ang. curtainsider) - boki są osłonięte tzw. kurtyną, którą się zsuwa podczas załadunku/rozładunku. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu, można w szybki sposób dokonać rozładunku towaru znajdującego się w dowolnym miejscu naczepy. Ładunek, znajdujący się w przyczepie, mocuje się za pomocą pasów do elementów konstrukcyjnych zamontowanych wewnątrz.
- typu plandeka - najbardziej popularna przyczepa, zwana również “burtówką”. Zamontowano w niej skrzynię ładunkową ze stelażem, który pozwala na umieszczenie plandeki. Różni się od firanki sposobem otwierania zabudowy - plandekę trzeba rozwiązać i podnieść, a firankę rozsuwa się na bok. Rozładunek można wykonać bokiem, górą oraz tyłem.
Izoterma i chłodnia
Te dwa typy naczep również są często wykorzystywane i dość do siebie podobne. Należy pamiętać, że obydwa typy nadwozia można stosować tylko na trasach krótkich oraz średnich.
Izoterma (ang. isotherm) cechuje się tym, że przez pewien czas może utrzymać daną temperaturę, ale jej nie wytwarza. Natomiast w chłodni (ang. cooler) przewozi się produkty wymagające odpowiedniej temperatury, np. leki, owoce czy produkty chemiczne. Dzięki zamontowanym agregatom chłodniczym, utrzymuje temperaturę w zakresie od -30 C do +30 C.
Inne popularne naczepy ciężarowe
- naczepa z ruchomą podłogą (ang. walking floor) - bardzo często używana do przewożenia materiałów sypkich, złomu i palet ze względu na specjalny typ nadwozia, który umożliwia rozładunek i załadunek bez pomocy pracy człowieka.
- przystosowane do przewozu zwierząt - dzięki zamontowaniu maty antypoślizgowej, jest łatwa do czyszczenia. Posiada specjalne zadaszenie, jak i została wyposażona w wentylację oraz ogrzewanie.
- wywrotka (and. dump truck) - nie posiada dachu, przez co ładunek jest załadowywany górą. Ma możliwość podnoszenia, stąd rozładunek trwa krótko.
- cysterna - ma kształt walca, przewozi się w niej płyny chemiczne, paliwo oraz gaz.
„Dywersyfikacja usług w GRUPAENERGY”
Cel projektu: wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19
Beneficjent: Albrychowicz Mariusz GRUPAENERGY, Lgota Wielka, ul. Radomszczańska nr 125, 97- 565 Lgota Wielka