502871560
Rodzaje naczep w transporcie międzynarodowym

Czym jest naczepa?

                Naczepą nazywamy element pojazdu, który służy do przewożenia różnego rodzaju ładunku. Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym, bierzemy pod uwagę przewóz towaru w dużej ilości, aby transport był opłacalny. Najczęściej jest to spory asortyment produktów, przewożone mogą być również zwierzęta.

Rodzaje naczep

                Ze względu na różnorodność transportowanych produktów, jesteśmy zobowiązani odpowiednio dobrać naczepę tak, aby przewożony asortyment był bezpieczny i nie zagrażał innym uczestnikom ruchu drogowego.

Naczepa uniwersalna

                Najczęściej spotykaną naczepą jest naczepa uniwersalna. Można w niej przewozić każdy rodzaj towaru, co sugeruje jej nazwa. Jest bardzo przydatna, ponieważ przewozi się w niej produkty, niezależnie od ich formy i typu. Charakteryzuje się tym, że boki naczepy są przysłonięte kurtynami lub firankami. Pozwala to na większą kontrolę nad towarem. W przypadku sprawdzenia podczas transportu czy cenny ładunek nie został uszkodzony lub skradziony, można bez problemu przesuwać zasłony.

Chłodnie i izotermy

                Rozróżniamy również chłodnie i izotermy. Są to naczepy siodłowe, służące do przewożenia konkretnych produktów. W chłodniach, przewożony jest między innymi ładunek, który przechowuje się w niskiej i stałej temperaturze. Mowa o mrożonkach, produktach niskiej trwałości, a nawet o lekach lub kosmetykach. Osiąganie niskiej temperatury jest możliwe, dzięki wbudowanym agregatom chłodniczym. Te urządzenia można kupić w dwóch wersjach, spalinowej i elektrycznej. Wbudowane w nie termostaty utrzymują stałą temperaturę w chłodni.
                W izotermicznych naczepach nie ma możliwości zmiany temperatury, jak w naczepach chłodniczych. Są to skrzynie, które utrzymują stałą temperaturę. Dlatego, dobór produktów do przewozu w naczepach izotermicznych jest ograniczony. 

Naczepy wielkogabarytowe

                Kolejnym rodzajem są naczepy przeznaczone do przewozu towarów wielkogabarytowych. Jest ich kilka do wyboru ze względu na różnorodność ładunku. Przykładowo są to platformy, które są niskopodwoziowym rodzajem naczep. Umieszcza się je w ciągnikach siodłowych. Często mają najazd. Ich niski stan pozwala na łatwy załadunek produktów.
                Innym przykładem naczepy dla towarów gabarytowych jest autotransporter do przewozu pojazdów. Mają dwa poziomy i miejsce na kilka samochodów. Jest to bardziej opłacalne niż przewóz aut pojedynczo. Podobne do tych są naczepy również przewożące auta o nazwie autolawety.

Naczepy specjalne

                Naczepy o specjalistycznej funkcji przewozu to skonkretyzowana usługa. Na przykład, wywrotki z unoszoną naczepą i ruchomą podłogą, które przeznaczone są do przewozu towarów sypkich i luźnych.

                Jak widać, jest wiele możliwości dla transportu ładunku o różnej specyfice. Z pewnością każdy znajdzie odpowiednią formę przewozu dla siebie.

„Dywersyfikacja usług w GRUPAENERGY”

Cel projektu: wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19

Beneficjent: Albrychowicz Mariusz GRUPAENERGY, Lgota Wielka, ul. Radomszczańska nr 125, 97- 565 Lgota Wielka

COPYRIGHT © Softe.pl